Prijava
From: 26.6.2012

06.10.2010 MARE NOSTRUM IV Milan Horvat Vpis in pregled komentarjev1

Mare Nostrum – naše morje so Rimljani imenovali Sredozemsko morje, saj se je rimska država razprostirala na njegovih bregovih in je morje povezovalo njene dežele. Danes rimske države ni več, tudi takratnih dežel ni več. Nastale so nove države. Danes je Mare Nostrum sinonim za ekonomske, kulturne, športne in še kakšne povezave držav ob Sredozemskem morju. Tudi na šahovskem področju.

Začele so se borbe na že četrtem tekmovanju v dopisnem šahu držav ob Sredozemskem morju v organizaciji francoske dopisne šahovske zveze AJEC. Slovenija je do sedaj nastopila vse treh končanih prvenstvih in od teh dosegla dva vrhunska rezultata.

Na prvem tekmovanju je nepričakovano, a suvereno zmagala Slovenija pred vrsto šahovskih velesil. Drugo in tretje mesto sta osvojili Izrael in Španija.

Na drugem tekmovanju se Slovenija žal ni približala predhodnemu uspehu. Na tekmovanju kjer so prva tri mesta dosegle Francija, Hrvaška in Italija, je pristala na osmem mestu.

Tretji nastop Slovenije je bil ponovno uspešen. S Španijo se je osvojila enako število točk, vendar je po dodatnem kriteriju pristala na drugem mestu. Tretje mesto je zasedla Italija. Na prvi deski je tudi igral naš član SIM Leon Krajnc kjer je zbral izvrstnih sedem točk od devet možnih, ter tudi osvojil prvo normo za dopisnega velemojstra.

Četrto tekmovanje starta te dni. Nastopa devet sredozemskih držav, poleg Slovenije še Italija, Alžirija, Hrvaška, Malta, Francija, Izrael, Turčija in Španija. Po povprečnem ratingu 2367 je Slovenija na četrtem mestu za Hrvaško (2514), Italijo (2457) in Španijo (2376). Slovenija igra v postavi Gregor Vohl, Bojan Fajs, na tretji in četrti deski pa igrata naša člana IM Milan Horvat in Branko Kosič.

Zaželimo Sloveniji in našima legionarjema uspešen nastop.

Ste se kdaj vprašali kje in kako izgleda najmočnejši superračunalnik v Evropi.

Imenuje se Mare Nostrum in je postavljen v barcelonski kapeli Torre Girona (ni v božji lasti, ampak ministrstva za znanost). Sestavljen je iz 2560 računalniških nodov, vsak nod pa je sestavljen iz 2 dual-core 64-bitnih procesorjev (skupno torej 10240 CPU-jev), ki tečejo pri 2.3 GHz. Celoten sistem pa deluje na operacijskem sistemu Linux. Računalnik se največ uporablja za raziskovanje človeškega genoma, proteinov, oblikovanje novih zdravil in vremenske napovedi.