|
Tisti, malo starejši, se še spominjate šahovskih dvobojev med Korčnojem in Spaskijem (1977/78), ter Korčnojem in Karpovim (1978 in 1981)? Na teh turnirjih se je dogajalo še marsikaj drugega kot le šahiralo. Vrhunski šah, sekundanti z zanimivimi nešahovskimi zadolžitvami, parapsihologija, prehrana na zanimivih mestih in še vrsto drugih stvari je bilo na enem mestu. Ton vsemu temu pa je dajal železni Viktor Korčnoj.
Tudi kasneje je bil zvest mejnim aktivnostih, ki so se prepletala s šahom. Ena od takih je bila, recimo temu tako, zanimiva parapsihološka raziskava, šahovska partija med Viktorjem Korčnojem in madžarskim nasprotnikom Gezo Maroczyem. Pisalo se je leto 1985, ko so 54 letnemu Viktorju že odhajala zlata šahovska leta, njegov nasprotnik pa bi imel zavidljivih 115 let, če ne bi že leta 1951 umrl.
Partijo je organiziral švicarski borzni posrednik in doktor ekonomije (W. Eisenbeiss), ki se veliko posvečal tudi parapsihološkim raziskavam in proučevanju medijev. Najprej je prepričal Korčnoja, ki je po emigriranju iz SSSR živel v Švici in nato še svojega znanca in medija – zapisovalca v transu Roberta Rollansa iz Nemčije. Rollans je bil rojen v Romuniji in je svojo sposobnost za avtomatsko pisanje spoznal v svojih tridesetih letih, prvič, ko je neka sila prevzela nadzor nad njegovo roko, in pisale misli njegovega brata. Njegov brat, mlad zdravnik, pa je umrl že pred leti. Rollans najprej ni vedel kaj početi s to sposobnostjo, kasneje pa je začel razvijati svoj dar.
Eisenbeiss je opisal, da Rollans, ko je v stanju poltransa, ni vedel kaj piše njegova roka in je bil idealen kandidat za poskus, ker ni znal igrati šaha. Seveda je Eisenbeiss tudi zaupal njegovi poštenosti. Rollansu je dal spisek umrlih velemojstrov, da bi njegova kontrolna duhova Tata in Gabriel (pokojna sorodnika Rollansa) v svetu duhov poiskala enega od teh velemojstrov, ki bi bil pripravljen odigrati partijo z Viktorjem.
15. junija 1985 sta kontrolna duha Rollandu povedala, da preminuli madžarski velemojster Maroczy želi sodelovati v tem poizkusu in da bo komuniciral preko Rollansove roke, ko bo ta pisal v transu. Ob tem pisanju se je nemška pisava spremenila v okornejše večje madžarske črke.
- Jaz sem Maroczy Geza. Lepo pozdravljeni. -
Roka je to napisala v madžarski pisavi, nato se je pisava spremenila v nemško.
- Lahko govorim nemško. Najprej naj odgovorim na indentifikacijsko vprašanje: otvoritev se igra s kraljevim kmetom in francoska obramba. -
Pisave se ponovno spremenila v madžarsko.
- Vse bom povedala, svojima prijateljema. Nasvidenje. -
Tata in Gabriel sta Rollansu razložila, da je Maroczyju zmanjkalo moči, ker ni bil vajen pisati preko roke živega človeka. Kontrolnima duhovoma je potem Maroczy posredoval drugo potezo: d2-d4.
Preden se je partija pričela, je Maroczy izrazi skrb nad svojo zmožnostjo, ker da že dolgo ni igral.
- V tej svojstveni partiji šaha sem vam na uslugo iz dveh razlogov. Prvi je, da naredim nekaj dobrega za človeštvo, da bi ljudje videli, da po smrti ni konec, pač pa duh, ki je ločen od fizičnega telesa, ostane in se razvija naprej v neznani dimenziji. -
Njegov drugi razlog pa je bil patriotski, v slavo Madžarske.
Partija se je pričela z Maroczyjevo potezo, preko Rollansove roke, e4. Rollans je poslal potezo Eisenbeissu in nato ta Korčnoju. Korčnojeva poteza e6 je potovala po obratni poti.
Korčnojev komentar partije je bil:
- V otvoritveni fazi je Maroczy pokazal šibkosti. Njegov stil je staromoden, a moram priznati, da mojih nekaj zadnjih potez ni bilo prepričljivih. Nisem prepričan da bom zmagal. Za začetne napake se je Maroczy odkupil z močnim finišem. V končnici se vedno pokaže sposobnost šahista in moj nasprotnik igra zelo dobro. -
Ker je Korčnoj veliko potoval, je partija potekala zelo počasi. Vsakič ko je bil Maroczy pripravljen na novo potezo je Rollans začutil ščemenje v ušesu. Ko je Eisenbeiss novo Korčnojevo potezo poslal Rollansu, je običajno po desetih dneh dobil odgovor Rollansa, oz. Maroczyja.
Ja tudi skeptiki so bili. Ti so trdili, da se je Rollans gotovo posvetoval s šahovskimi strokovnjaki, preden je oddal potezo Eisenbeissu. Ob tem pa so Eisenbeiss in ostali strokovnjaki ugotavljali, da je partija stilsko primerljiva s partijami, ki jih je Maroczy igral pred mnogimi leti.
Partija se je nadaljevala do 47. poteze, ko je Maroczy predal. Tri tedne kasneje pa je tudi Rollans preminil.
Da je Rollans res komuniciral z Maroczyjem, so poleg partije, Eisenbeissa prepričale tudi osebne informacije, ki jih je posredoval pokojni šahist. Eisenbeiss je Maroczyju v toku partije postavljal zelo osebna vprašanja, da bi potrdil svojo identiteto. Maroczy je prek Rollandsove roke v treh urah napisal 38 strani svojega življenjepisa. Da bi preveril pristnost Maroczyjevin navedb, se je Eisenbeiss obrnil na madžarskega zgodovinarja in šahovskega strokovnjaka Laszla Sebestyena. Sebestyen je bil prepričan da so bili iskani podatki potrebni za Maroczyjevo biografijo. Porabil je ogromno časa pri pridobivanju pridatkov v več madžarskih knjižnicah in od dveh še živečih Maroczyjevih otrok in njegovega bratranca.
Od dvaindevetdesetih Maroczyjevih trditev je bilo 85 točnih. Za preostalih sedem trditev pa niso našli nobenih dokazov.
Za šahovske strokovnjake sama igra v partiji s Korčnojem dokazuje, da je dejansko igral breztelesni Maroczy. Če pa dodamo še osebne in zgodovinske podatke, ki ji je posredoval Maroczy dobimo trden primer, ki govori v korist dejstvu, da človekova osebnost preživi fizično smrt.
O tej partiji, začeti leta 1985 in končani leta 1993, sta izčrpno poročala Wolfgang Eisenbeiss in Dieter Hassler v reviji Society for Psyhycal Research v aprilu 2006.
Ah da, potek celotne partije dobite TUKAJ.
|